Scroll to top

Slow wedding – 14 porad jak zorganizować wesele w stylu slow?

W dzisiejszych czasach niemal wszyscy żyjemy w nieustannym biegu. Ciągły rozwój osobisty, pogoń za pieniędzmi, wspinanie się po szczeblach kariery, a co za tym idzie – nadmiar obowiązków, goniące dedlajny, nadgodziny w pracy, jedzenie w pośpiechu… Brzmi znajomo? Można powiedzieć, że cały świat oszalał i stanął na głowie. Prawie każdy wiecznie gdzieś się spieszy, zapominając o tym, co naprawdę ważne w życiu. No właśnie – PRAWIE każdy.

Życie w stylu slow – co właściwie oznacza slow life?

Coraz więcej ludzi zaczyna zdawać sobie sprawę z fatalnych skutków trwania w wiecznym pędzie i stara się coś z tym zrobić. Osoby te próbują zaprzestać codziennej bieganiny i być bardziej uważnym i świadomym tego, co dzieje się tu i teraz. To właśnie ci ludzie, próbujący żyć inaczej niż większość społeczeństwa goniącego za dobrami materialnymi i finansowymi, stworzyli ideę życia w stylu slow.

Slow life, czyli życie w zwolnionym tempie, polega na byciu bardziej uważnym na własne potrzeby oraz cieszeniu się chwilą obecną. To życie w sposób świadomy, w każdym tego słowa znaczeniu. Codzienność pełna jest przecież niesamowitych momentów, które poprzez życie w ciągłym pędzie łatwo przegapić. A jak to wygląda w praktyce?

Może to być, na przykład, poranna kawa wypijana bez pośpiechu. Spędzanie czasu z bliskimi podczas spaceru czy oglądania ulubionego filmu. To cieszenia się drobiazgami i każdą chwilą. Zwolennicy slow life starają się też ograniczać kupowanie niepotrzebnych rzeczy, by w ten sposób dbać o planetę. Ważna jest dla nich jakość, a nie ilość.

Filozofia slow life przenika na wszelkie sfery naszego życia – możemy więc spotkać się z takimi terminami jak slow food [jedzenie], slow fashion [moda], slow travel [podróże], a nawet slow coffee [kawa] czy slow wedding [ślub]. Na tym ostatnim, jak na blog o tematyce ślubnej przystało, chciałabym się skupić przede wszystkim i wyjaśnić Wam, na czym polega wesele i ślub w stylu slow.

Jak slow wedding ma się do filozofii slow life?

Wszystkie opisane powyżej aspekty można wpleść w tematykę ślubu i wesela. Coraz więcej par młodych podczas planowania ślubu kieruje się własnym gustem, stylem, a przede wszystkim własnymi marzeniami. To świadomy wybór, zgodny z odczuciami przyszłych małżonków, a nie ślepe podążanie ścieżką „bo tak wypada/bo teściowie tego chcą/bo moja kuzynka tak miała…”.

Wesela w stylu slow to uroczystości skupiające się przede wszystkim na emocjach, z pominięciem bogatej oprawy wizualnej w drogim lokalu. Są to wesela na własnych zasadach – kameralne, alternatywne i nowoczesne. Nie odbywają się w miejscach powszechnie przyjętych jako najbardziej odpowiednie na taką uroczystość. Jeśli narzeczeni nie są wierzący – nie biorą ślubu kościelnego. Jeżeli Pannie Młodej bardziej odpowiada casualowa luźna stylizacja zamiast bujnej sukni ślubnej z białymi butami, bolerkiem i rękawiczkami, taką właśnie założy, mimo nalegań ze strony babci czy teściowej.

Slow wedding – dla kogo będzie odpowiedni?

Dzień ślubu i wesela ma się tylko raz w życiu. Filozofia slow stawia na autentyczność, wolność i spokój umysłu. Miłośnikami tego stylu są z pewnością osoby, które mają własne zdanie i nie odpowiada im z góry narzucony model. To ludzie z głowami pełnymi pomysłów, a także szalonym i pozytywnym nastawieniem do życia. Dla osób, które pragną ślubu w iście nieszablonowym stylu, slow wedding będzie idealnym wyborem.

Jak zaplanować przyjęcie weselne w stylu slow?

Jeśli podczas czytania tego wpisu zaczynasz się coraz bardziej przekonywać, że ten styl może być właśnie dla ciebie, poniżej przedstawiam podstawowe zasady uroczystości w rytmie slow.

1.      Rób wszystko po swojemu

Często zdarza się, że pary młode organizują swój ślub niemal całkowicie wbrew własnym marzeniom, chcąc sprostać oczekiwaniom i wizjom swoich rodziców, przyjaciół czy rodziny. Czasami niełatwo jest iść pod prąd, ale warto pamiętać, że taki dzień zdarza się tylko raz w życiu. Dlaczego więc organizować go wbrew własnym życzeniom, tylko po to, by inni czuli się komfortowo?

2.      Nie rezygnuj ze swoich marzeń

Marzy ci się ślub na dachu, w stodole lub nad brzegiem morza, a może w pubie? Zrób to! Jeśli Pan Młody chciałby założyć drewnianą muszkę do garnituru, a Panna Młoda woli ubrać trampki – niech tak będzie. Wesele w stylu slow to nie tylko prostota i minimalizm, ale przede wszystkim spełnianie marzeń młodej pary. To cieszenie się każdą chwilą tego dnia, bez zamartwiania się o każdy szczegół i ciągłe pytanie gości, czy wszystko w porządku.

3.      Podążaj za głosem serca

Nie kieruj się radami swojej starszej kuzynki, ciotki, sąsiada, znajomej mamy, czy nawet najlepszego przyjaciela. Być może już dawno mają ślub za sobą. Pamiętaj, że czasy się zmieniają, a tym samym zmieniają się też wizje wesel, a przecież każdy ma swój gust. Wesele w stylu slow odbiega od tradycyjnego przebiegu uroczystości – od samej ceremonii, po weselne zabawy, na oczepinach skończywszy. Na próżno szukać takowych atrakcji na weselu w rytmie slow. Podążaj za swoimi pomysłami i wciel je w życie.

4.      Ustal motyw wesela ze swoją drugą połówką

Bardzo ważne jest, aby para młoda wspólnie przemyślała jak powinien wyglądać ten wyjątkowy dzień. Na samym początku warto ustalić motyw ślubu. Przemyślcie, jakie kolory do was przemawiają i jakie zainteresowania chcielibyście pokazać swoim gościom. Może marzy wam się wesele w stylu rustykalnym, a może ślub tematyczny, na przykład z motywem Gwiezdnych Wojen lub ze swojej ulubionej książki? A może marzycie o ślubie w plenerze albo weselu w górach – nic nie stoi na przeszkodzie. Wszystko zależy od waszej wizji i klimatu, jaki wam w duszy gra.

5.      Wyluzuj!

Jeśli ktoś nie zgadza się z twoim pomysłem – nie daj się ponieść emocjom. Słuchaj rad innych osób, ale planuj wszystko zgodnie ze swoimi pragnieniami. Pamiętaj, że to niemożliwe, by zadowolić wszystkich. Często też zdarza się tak, że jeśli tego dnia para młoda będzie szczęśliwa, to każdy gość automatycznie też będzie.

6.      Spędź ten dzień w gronie najbliższych

Organizując ten najważniejszy dla siebie dzień, otaczaj się pozytywnymi ludźmi, którzy będą wspierać ciebie i twoje pomysły. Zaproś na wesele tylko osoby ważne, z którymi czujesz się dobrze. Nie stawiaj na liczbę gości, ale na jakość. Poczujesz się swobodniej i będziesz się lepiej bawić, gdy będziesz otoczony przez ludzi wyjątkowych, tych najbliższych, w dosłownym tego słowa znaczeniu. Może będziesz wolał spędzić ten dzień w kręgu tylko swoich przyjaciół. Warto przeżyć ten czas z osobami, z którymi jesteś szczególnie związany, a nie z takimi, których zaprosiłeś tylko dlatego, że inaczej by się na was obrazili ?

7.      Emocje, emocje i jeszcze raz emocje

Nie zapomnij o emocjach. Nawet najdroższa sukienka i garnitur czy najbardziej wykwintne jedzenie w najbardziej luksusowej sali na świecie nie zastąpi uczuć i szczęścia w momencie, gdy obiecacie sobie spędzenie całego życia ze sobą. Przeżywajcie ten moment swoim sercem, nie tym, co na zewnątrz.

8.      Nie bój się przełamywania schematów

Uroczystość w stylu slow ma zapewnić świetne samopoczucie przede wszystkim młodej parze, więc myśl nieszablonowo! Ustalcie menu pod swoje gusta – zamiast tradycyjnych potraw, zorganizuj grilla lub pizzę. Wybierz taką muzykę, przy której to wy lubicie się bawić. Nie martwcie się, że nie przypadnie ona waszym gościom do gustu – to przecież wasz dzień, a muzyka łączy ludzi. Zabawa przy muzyce, której nie znosicie, nie ma najmniejszego sensu!

9.      Mniej znaczy więcej!

Nie zamawiaj całego mnóstwa jedzenia, które później trzeba będzie wyrzucić. Zamiast tego postaw na dobrej jakości lokalne produkty, a jeśli jakieś zostanie, daj je gościom w pięknym opakowaniu na wynos. Przystawki serwowane w formie bufetu to świetne rozwiązanie – wpływa na ilość jedzenia, które mogłoby się zmarnować.

10.  Bądź eko

Slow life to również bycie eko. Nie inaczej jest z weselem w takim stylu. Postaw na ekologiczne rozwiązania, dzięki którym zadbasz o planetę. Ogranicz czy wręcz unikaj jednorazowego plastiku i postaw na naturalne materiały do dekoracji. Zastosuj wielorazowe opakowania. Wybierz kwiaty doniczkowe zamiast kwiatów ciętych. Warto również zwrócić uwagę na to, by lokacja umożliwiała właściwą segregację odpadów.

11.  Nie przejmuj się rzeczami, na które nie masz wpływu

Dzień ślubu niesie ze sobą tyle emocji i wrażeń, że nawet najspokojniejszy i najbardziej wyluzowany człowiek na świecie może, chcąc nie chcąc, zacząć się niepotrzebnie stresować i doszukiwać problemów tam, gdzie ich nie ma. „A co jeśli spadnie deszcz albo będzie za gorąco?”, „A jeśli gościom nie spodoba się suknia ślubna?”, „Co jeśli nikomu nie spodoba się muzyka?”. Nie martw się niepotrzebnie i pamiętaj, że nie wszystko jest pod twoją kontrolą. Jeśli cała impreza została zorganizowana zgodnie z twoimi pomysłami, to po prostu zacznij się tym cieszyć i nie wymyślaj negatywnych scenariuszy tego, co może się wydarzyć.

12.  Postaw na wygodę

Jeśli ślub odbędzie się w plenerze, na przykład w pięknym ogrodzie, nie noś wysokich i cienkich szpilek, ale postaw na wygodne obuwie, a nawet możesz tańczyć boso, jeśli chcesz. Przeraża cię wizja całego dnia w garniturze? Żaden problem – ubierz wygodną koszulkę i do tego luźne spodnie. W stylu slow chodzi o to, byście czuli się komfortowo.

13.  Baw się dobrze!

To wasz dzień, więc bawcie się, śmiejcie, tańczcie do ulubionej piosenki, przytulajcie, dotykajcie, całujcie, róbcie zdjęcia z najbliższymi. A co potem? Potem spójrzcie na wasze zdjęcia ze ślubu i wesela, powspominajcie, kochajcie się i cieszcie się przez resztę wspólnego życia.

14.  Zwolnij

Ostania, ale najważniejsza, bo stanowiąca istotę całej filozofii bycia slow – po prostu zwolnij. Bądź tu i teraz, baw się i celebruj każdą chwilę. Przeżywaj, czuj, po prostu bądź. To twój dzień. Nie spiesz się nigdzie w tym dniu, ale przeżyj go. Znajdź czas dla siebie tego dnia. Ślub i wesele to tylko dodatek do waszych uczuć. Nie zapominaj, że to wasza wyjątkowa chwila, nikogo innego.

Wedding w stylu slow – czy to dla ciebie?

Podsumowując, wesela w rytmie slow to przede wszystkim takie uroczystości, które odbiegają od nieco sztucznych i pełnych przepychu tradycyjnych uroczystości weselnych. To też między innymi luz – para młoda nie musi stresować się napiętym i wyznaczonym co do minuty scenariuszem. Nie musi też głowić się nad optymalnym rozmieszczeniem gości według ściśle określonej listy. Na weselu slow każdy siada gdzie chce – w przypadku, na przykład, imprezy plenerowej wszyscy siadają swobodnie na leżakach, czy nawet na trawie. Liczy się to, by przeżyć dzień ślubu jako jeden z najbardziej radosnych i beztroskich dni w życiu.

To jasne, że chilloutowy ślub nie jest dla każdego, ale jego zwolenników z pewnością nie brakuje. Jeśli marzysz o ślubie, który nie wyczerpie wszystkich środków z twojego konta bankowego, ale za to wyssie z ciebie ogrom emocji, to znak, że taki ślub jest dla ciebie idealnym wyborem.

 

Post a Comment